Wisła Kraków w sezonie 2021/2022 zajęła 17. miejsce w rozgrywkach polskiej ekstraklasy. Uzyskana lokata sprawiła, że krakowska drużyna spadła do pierwszej ligi. Kibice i działacze liczyli na szybki powrót Białej Gwiazdy do piłkarskiej elity. Tak się jednak nie stało. Dopiero po czterech sezonach gry na zapleczu ekstraklasy udało się zrealizować wcześniejsze założenia.
Wracamy tam, gdzie nasze miejsce! ⭐️ pic.twitter.com/8floAJwtEJ
— Wisła Kraków (@WislaKrakowSA) May 8, 2026
Wisła Kraków gdy spadała z ekstraklasy na swoim koncie zgromadziła 31 punktów. Uzyskany rezultat sprawił, że dość nieoczekiwanie Biała Gwiazda wraz z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza i Górnikiem Łęczna znalazła się w gronie pierwszoligowców. Już po pierwszym sezonie krakowski klub mógł wrócić do piłkarskiej elity. Pierwsze dwa miejsca zarezerwowane były dla ŁKS-u Łódź oraz Ruchu Chorzów.
Wisła Kraków znalazła się na trzecim miejscu. Po 34 ligowych kolejkach piłkarze zgromadzili na swoim koncie 60 oczek. Do awansu zabrakło dwóch punktów. Na uzyskany wynik złożyło się 18 zwycięstw 6 remisów oraz 10 porażek. Biała Gwiazda strzeliła 61 bramek, a straciła 38. Wisła przegrała bezpośredni awans w 33 kolejce gdy na własnym stadionie 1:2 przegrała z Zagłębiem Sosnowiec.

Sezon 2022/2023 Wisła Kraków rozpoczęła od 10 miejsca. Już w drugiej kolejce krakowskim zawodnikom udał się awans na miejsce barażowe. Po pięciu rozegranych meczach Biała Gwiazda znajdowała się na pozycji lidera. Taki stan utrzymał się przez cztery kolejki. Z miejsca barażowego wiślacy wypadli w kolejce numer 11. 17 i 18 kolejka to miejsce 10 w ligowej tabeli.
Runda rewanżowa to miejsca w górnych rejonach ligi. Od kolejki 22 Biała Gwiazda nie spadła z miejsca barażowego. Ostatecznie została sklasyfikowana na czwartym miejscu. Dość niespodziewanie w meczu półfinałowym przegrała 1:4 z późniejszym triumfatorem Puszczą Niepołomice, która w finale baraży pokonała Bruk-Bet Termalicę Nieciecza 3:2.
Najskuteczniejszym piłkarzem został Luis Fernandez Teijeiro strzelając 21 goli. Ten sam zawodnik miał także siedem kluczowych podań do kolegów z drużyny.
Brak awansu znacząco odbił się na formie w kolejnych rozgrywkach. Wisła Kraków rozpoczęła sezon od 7 miejsca w tabeli. Przez drugą i trzecią kolejkę krakowianie znajdowali się na miejscu barażowym. Później nastąpił ligowy spadek. Po pięciu meczach Biała Gwiazda plasowała się na 14 pozycji. Chwilę później nastąpił awans na 8 lokatę.
Na miejscu barażowym Wisła znalazła się tylko na dwie kolejki 9 i 10. Seria pięciu meczy bez miejsca w pierwszej szóstce nie dawały możliwości gry o awans do ekstraklasy. Wisła miała znakomitą serię między 18, a 25 kolejką. W tym okresie to status drużyny w barażach.
Krakowski klub sięgnął po Puchar Polski. Mimo spadku formy w lidze i zakończenie rozgrywek na 10 miejscu to sukces na krajowym podwórku dał przepustkę do I rundy Ligi Europy. W sezonie 2023/2024 Wisła Kraków została sklasyfikowana dopiero na 10 miejscu. W ostatnich czterech kolejkach krakowski klub uzyskał tylko jeden punkt.
Łącznie Wisła Kraków zgromadziła zaledwie 50 punktów, na co złożyło się 13 zwycięstw 11 porażek. Biała Gwiazda strzeliła 62 gole, ale straciła ich aż 50. Wisła Kraków potrafiła znaleźć piłkarzy stanowiący ofensywny potencjał drużyny. Królem strzelców został Angel Rodado. Hiszpan zaaplikował swoim rywalom aż 22 bramki znacznie wyprzedzając w klasyfikacji strzelców Karola Czubaka oraz Łukasza Sekulskiego.
Sezon 2024/2025 Wisła ponownie zakończyła miejscem w barażach. Wiślacy łącznie zgromadzili 62 punkty za 18 zwycięstw 8 remisów oraz 8 porażek. Krakowianie strzelili 63 bramki, a stracili tylko 32.
Wisła Kraków przez większą cześć sezonu nie była w stanie osiągnąć wyższej lokaty jak 10. Biała Gwiazda w kolejkach 9 i 10 znajdowała się nawet w strefie spadkowej. Miejsce dziewiąte Wisła wywalczyła dopiero w 16 kolejce. Od kolejki 23 Wisła Kraków znajdowała się w miejscach barażowych. Ostatecznie po 34 serii gier została sklasyfikowana na 4 lokacie.
Bezpośrednią promocję uzyskały Arka Gdynia oraz Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Baraże do ekstraklasy były bardzo mocne. Oprócz Wisły Kraków spotkały się: Wisła Płock, Polonia Warszawa i Miedź Legnica. Biała Gwiazda ponownie przegrała mecz w półfinale. Porażka z Miedzią Legnica 0:1 sprawiła, że kibice kolejne rozgrywki musieli spędzić na zapleczu piłkarskiej ekstraklasy. Baraże wygrała Wisła Płock, która wyeliminowała Polonię Warszawa 2:1 oraz w finale wygrała 2:0.
Sezon 2025/2026 to upragniony awans do piłkarskiej elity. Wisła nie dała szans rywalom i awansowała z pierwszego miejsca po pokonaniu w ostatniej kolejce Chrobrego Głogów. Wisła od pierwszej kolejki nadawała ton ligowym rozgrywkom spoglądając na wszystkich z pierwszego miejsca. Taka lokata utrzymała się na koniec pierwszej części sezonu jak i w rundzie rewanżowej. Wisła zapewniła sobie awans już na dwie kolejki przed zakończeniem ligi.















