Dla reprezentacji Japonii będzie to ósmy start na piłkarskich Mistrzostwach Świata. Nigdy azjatyckiej drużynie nie udawało się awansować dalej jak do 1/8 finału. W 2002 roku Japonia wspólnie z Koreą Południową była gospodarzem turnieju finałowego. Na amerykańskim turnieju Japonia zmierzy się z Holandią, Szwecją oraz Tunezją.
2002 rok był drugim z rzędu i drugim w historii startem Japonii na piłkarskich Mistrzostwach Świata. Domowy turniej sprawił, że po raz pierwszy kraj kwitnącej wiśni awansował z fazy grupowej do fazy pucharowej. W 2002 roku Japonia na trzy spotkania wygrała dwa i zremisowała jeden gromadząc łącznie siedem punktów. Kraj samurajów turniej rozpoczął od remisu 2:2 z Belgią.
W pierwszych dwóch kolejkach skutecznością imponował Juichi Inamoto strzelec dwóch bramek oraz zwycięskiego gola z wygranym meczu z Rosją 1:0. Na zakończenie fazy grupowej Japonia pokonała Tunezję 2:0. Domowy turniej piłkarze z Azji zakończyli na 1/8 finału po przegranej 0:1 z Turcją.

Turniej w 2026 roku będzie czwartym z rzędu dla Japonii. Udział w 2026 roku zapewniły azjatyckie kwalifikacje. Japonia rozgrywała mecze z Australią, Arabią Saudyjską, Indonezją, Chinami oraz Bahrajnem. Łącznie Japończycy wygrali siedem spotkań, dwa zremisowali i jeden przegrali.
Na pięć spotkań na własnym stadionie Japonia w czterech z nich zachowała czyste konto. Najwyższe wygrane to 7:0 z Chinami oraz 6:0 z Indonezją i wyjazdowe zwycięstwo 5:0 nad Bahrajnem. Japonia Łącznie strzeliła 30 bramek, a straciła trzy. Dwóch piłkarzy strzeliło po cztery gole: Daichi Kamada oraz Koki Ogawa.
Wywalczony awans z pierwszego miejsca sprawił, że Japonia na amerykańskim turnieju swoje mecze zagra w grupie F. Pierwszy mecz to spotkanie 15 czerwca z o godz. 24:00. Druga kolejka to pojedynek z Tunezją 20 czerwca o godz. 6:00. Na zakończenie fazy grupowej Japonia o punkty powalczy ze Szwecją 26 czerwca o godz. 1:00.















